נעם רותם

נעם רותם

בשנת 2004 הוציא רותם באופן עצמאי את אלבום הסולו הראשון שלו, "חום אנושי", בהפקת אסף תלמודי. האלבום הורכב משירי רוק בעלי טקסטים אישיים וחושפניים, וגרסת כיסוי עברית לשיר מהאלבום Lodger של דייוויד בואי, "Fantastic Voyage", בשם "מסע פנטסטי". בין המשתתפים באלבום אסף אמדורסקי, ושלומי שבן שתרם לאלבום את השיר "הומור".

בשנת 2006 הוציא רותם את הסינגל "עזרה בדרך", איתו הופיע בפסטיבל השירים של ישראל. אלבום הסולו השני שלו, "עזרה בדרך", בהפקת לני בן-בשט ואדם שפלן יצא ב-2007. האלבום מכיל גם הוא טקסטים אישיים, ומורכב ברובו משירים שנכתבו על ידי רותם כשאשתו הייתה חולה בסרטן. אחד השירים הוא גרסת כיסוי עברית לשירו של לו ריד, "Sword of Damocles", בשם "חרב דמוקלס". השירים עוסקים במחלות ובמוות, וחלקם מוקדשים לידידים ומכרים של רותם שנפטרו, ביניהם הסופר ואיש הרדיו אורי לוטן שלו הוקדש השיר "ללכת כמו אריה". מתוך האלבום יצאו הסינגלים "עולה ויורד", שנכתב בהשראת השירים I Hung My Head ו-Hurt של ג'וני קאש (במקור של סטינג וניין אינץ' ניילז, בהתאמה), והסינגל "לפני תהום", שנכתב לזכרה של מירי בן-יוסף. האלבום "עזרה בדרך" נבחר כאחד מחמשת אלבומי העשור בבחירת מבקרים ויוצרים מטעם גלי-צה"ל. מתוך האלבום הצליחו השירים: "עזרה בדרך" ו"עולה ויורד".

לאלבומו השני של יוני בלוך, "הרגלים רעים", כתב רותם את השיר "תני לי חבל" שהלחין בלוך.

בשנת 2008 הקליט רותם גרסת כיסוי לשירו של יובל בנאי "מכת שמש" עבור הפרויקט "עבודה עברית". בשנה זו השתתף רותם כשחקן, ואף הלחין את המוזיקה להצגה "פדרה מאוהבת" (במקור Phaedra's Love) ועל כך היה מועמד לשני פרסי תיאטרון הפרינג' הישראלי.

בשנת 2009 זכה רותם בפרס אקו"ם לעידוד תמלילן. מנימוקי השופטים: ”נועם מתאר בצורה אותנטית וקומפקטית רגעים מחייו האישיים ומחיי כולנו.” בדצמבר של אותה שנה הוציא סינגל בשם "הכיתה שלנו", גרסת כיסוי לשיר מחאה מאת הזמר הפולני יאצק קצ'מרסקי (Jacek Kaczmarski). בעקבות הביצוע המחודש הוא הוזמן באותה שנה לסיבוב הופעות בפולין.

בשנת 2010 השתתף באלבום המחווה למאיר אריאל "רישומי פחם בצבע", בחידוש ל"שיר התעסוקה", וכמו כן השתתף באלבום להקת אל המשורר.

בשנת 2011 יצא אלבומו השלישי "ברזל ואבנים", בהפקתו המוזיקלית של אביחי טוכמן, ובשיתוף המפיק הבריטי גארת' ג'ונס. האלבום מכיל עשרה שירים ובהם השיר "קראת לי קין". האלבום "ברזל ואבנים" נבחר כ"אלבום השנה" תשע"א של אתר האינטרנט וואלה!, במגזין "פנאי פלוס" וברדיו קול הקמפוס. כמו כן נבחר לאלבום השנה על ידי מבקר עיתון "הארץ" בן שלו.

באותה שנה תרם רותם את הטקסט "ימים נוראים" לאלבומו של ברי סחרוף "אתה נמצא כאן", וכתב את הטקסט לשיר "הלב הנטוע", שהופיע בעבודתה של האמנית יעל ברתנא שהוצגה בביאנלה של ונציה.

אלבומו הרביעי "נשורת" יצא בפברואר 2014, בהפקה מוזיקלית משותפת לו ולדני מאיר, שמתוכו זכה להצלחה שיר הנושא. בסוף אותה שנה הוציא שיר חדש נוסף שלא נכלל באלבום בשם "שמש שקרנית". בשנת 2015 הפיק רותם את אלבומו השלישי של הזמר-היוצר איתמר רוטשילד שבו גם כתב והלחין את שיר הנושא "בין שקיעה ובין זריחה", וכן השתתף בכתיבת הטקסטים לאלבום הבכורה של הזמר שי צברי.

בשנת 2016 הפיק את אלבומן השני של הצמד The Aprons והיה שותף לכתיבה והלחנה של השיר "חתלתול" באלבום "המסלול המואר" של ערן צור.

בשנת 2017 השתתף בסרטו של ניר ברגמן "להציל את נטע", שבו ביצע את שירו "עזרה בדרך".

בשנת 2020 השתתף בפסטיבל "אינדיזוםזום" אשר שודר בהקצה ביום העצמאות, והועבר בשידור ישיר באמצעות ה-ZOOM עקב מגפת הקורונה. המופע שודר במשך שש שעות וצפו בו אלפי צופים. במופע השתתפו בין היתר איה זהבי פייגליןעינב ג'קסון כהןאור אדריאלישע בנאיסיון טלמורפלורהעומר קורן ואחרים.[1]

במרץ 2021 הוציא את אלבומו החמישי "מעגל האור"עובד אפרת הפיק את האלבום והשתתפו בו בין השאר המוזיקאים גבע אלוןקרני פוסטלאוהד קוסקי וג'נגו. ראשיתו של האלבום בכתיבת השיר "מעגל האור" שנוצר כשיר הנושא לסרט "15 שנה", ולאחריו המשיך רותם ויצר את שאר שירי האלבום.