הג'ירפות

את הלהקה הקימו יאיר קז וגלעד כהנא בזמן שירותם הצבאי. שם הלהקה באותה תקופה היה "בת יפתח". לאחר שכתבו והלחינו שירים לאלבום באופן עצמאי החליטו לגנוז את כל השירים פרט ל"ג'ירפות". מאוחר יותר צירפו את רותם דרור אשר שירתה איתם על מנת להקליט את קולות הרקע לשיר "רמי מואשם באחזקת סמים קלים".

כאשר החלו בהקלטת השיר "סטריאו" הבינו חברי הלהקה שעליהם להחליף את מכונת התופים במתופף וצירפו את דידי ארז שהיה חבר ילדות של קז ואף היה חבר איתו בלהקה קודמת. אל החבורה הצטרף אמיר צורף שהיה חבר בלהקת ג'ינג'יות והאלבום הראשון של הלהקה יצא לדרך. בתקופה זו שונה שם הלהקה ל"חצי האי".

לאחר סיום ההקלטות ולפני התחלת ההופעות החיות, הצטרף ללהקה ארז רוסו בתור גיטריסט ושם הלהקה שונה שוב – הפעם ל"ג'ירפות", על שם השיר היחיד ששרד מהאלבום הגנוז.

לאחר הוצאת האלבום "משוחח עם כיסא" בשנת 1999, שכולל גם את הלהיטים "וואו" ו"יש לו בחורות כמו מים", החלה הלהקה בסיבוב הופעות. בשנת 2001 פרש ארז מהלהקה והוחלף על ידי אסי ששון. במקביל, פתח כהנא בקריירת סולו, כתב לתקשורת והוציא ספרים.

לאורך העשור הראשון של המאה ה-21 הלהקה הרבתה להופיע וצברה קהל מעריצים שהלך וגדל, לא מעט בזכות קטעי קישור מאולתרים משעשעים שעוסקים לרוב בפרשנות ייחודית[1] של הלהקה בכלל ושל גלעד כהנא בפרט לאירועים אקטואליים[2].

בשנת 2006, שבע שנים לאחר יציאתו של האלבום הראשון, הוציאה הלהקה את אלבומה השני, "גג" – שהתאפיין בטון רציני, ורוקיסטי יותר, וזכה לביקורות משבחות[3][4][5]. האלבום כלל את הלהיטים "גג", "לכת", ו"מהר מדי". בנובמבר 2008 הגיע "גג" למעמד אלבום זהב[6].

במרץ 2008 הוציאה הלהקה את הסינגל "מונוגמיה".

ביולי 2010 יצא אלבומה השלישי של הלהקה, "אין כניסה לפילים"[7]. האלבום נוצר בעקבות מסע שערכו חברי הלהקה בהודו, שתועד בסרט "ראיתי ג'ירפות בהודו" בבימוים של רונן מיכאלי ונועם פנחס. בסמוך לצאת האלבום יצא הסינגל "לא יודע למה זה קורה לי".

במאי 2012 הוציאה הלהקה שיר בשם "דפני דפני" עבור דפני ליף כ"מחווה למי שהציתה את הגפרור הראשון"[8].

בינואר 2013 הוציאה הלהקה את אלבומה הרביעי, "צריך לסגור הכל", שהתאפיין בטון מחאתי יותר, והושפע רבות מהמחאה החברתית בישראל[9]. האלבום כלל, בין היתר, את הלהיט "אין בעצם זמן".

באוגוסט 2017 הוציאה הלהקה את אלבומה החמישי, "מי שלא חולם, כועס", אשר לקראתו יצא שיר הנושא כסינגל ראשון, ואחריו יצא הסינגל "הכלבים". במאי 2018 זכתה הלהקה בפרס הישג השנה למחברי השנה של אקו"ם לשנת 2017.[10]

ביולי 2020 הוציאה הלהקה את הסינגל "היא לא יודעת למה" שכתב כהנא, בכיכובה של השחקנית נועה קולר.